Marzyłeś kiedyś, aby udać się w podróż do czasów ludwikowskich? A co, jeśli powiemy Ci, że codziennie rano możesz budzić się w pokoju utrzymanym w czarującym klimacie dawnych lat? Jeśli brzmi to jak spełnienie Twoich snów, ten wpis pomoże je zrealizować! Skupimy się dzisiaj na tym, jakie meble, kolory i dodatki wykorzystać, aranżując sypialnie w starym stylu. Wybierz się z nami na wyprawę do przeszłości! Może uda Ci się skompletować zestaw dla siebie…?
Krótka lekcja historii
Styl ludwikowski wywodzi się z czasów panowania – jak sama nazwa wskazuje – Ludwika XVI, rządzącego Francją w latach 1643-1715. Dążył on do pełnej centralizacji posiadanej władzy oraz ograniczenia wpływu arystokracji. Znany jest z powiedzenia „Państwo to ja”, które oddaje charakter jego rządów. Król samodzielnie decydował o polityce wewnętrznej oraz zagranicznej, a także dowodził armiami w czasie wojen. Absolutyzm, wprowadzony przez Ludwika XVI, przekładał się nie tylko na sposób zarządzania państwem, ale też na ówczesny wygląd wnętrz. Sposób, w jaki tworzone są aranżacje ludwikowskie, ma oddawać bogactwo i „władzę” Pana bądź Pani domu. W takich pokojach panuje przepych, nie tylko jeśli chodzi o ekskluzywne ozdoby, ale również wielkość samych mebli.
Kolorystyka w ludwikowskiej sypialni
Oczywiście esencją całego pokoju są w tym przypadku meble stylizowane na antyki, jednak warto zacząć od podstaw. Projektując pokój utrzymany w klimacie dawnych lat, nie można pominąć kolorów, które planujesz zastosować w swojej przestrzeni. Najlepiej sprawdzą się beże i brązy, jednak egzamin zdadzą też pastele, stonowane żółcie czy zielenie. Ciekawym pomysłem może być także zgaszony, ciemny granat. My najczęściej stawiamy na pierwsze dwa z wymienionych kolorów, jednak pozostałe doskonale się sprawdzą przy wyborze np. dodatków! Prócz farb w proponowanych przez nas barwach, można także położyć na ścianach boazerię bądź tapety ze złotymi wzorami.



Jak dobrać meble do sypialni ludwikowskiej?
Do przywodzącej na myśl zabytkowe budynki sypialni warto wybrać meble stylizowane na stare. To właśnie one odpowiedzialne będą za skojarzenie aranżacji z dawnymi latami. W tym przypadku elegancja i dostojność to cechy obowiązkowe. Sypialnie ludwikowskie każdym swoim elementem mają podkreślać przepych oraz bogactwo – meble powinny być obszerne, masywne, z przysadzistymi kształtami. W tej roli świetnie sprawdzą się nasze produkty z serii CRATOS, DAIMON czy VELOVIS. Nie tylko wpisują się w styl, do którego dąży planowanie sypialni urządzonej na wzór tej ludwikowskiej, ale też charakteryzują się wysoką jakością i estetyką wykonania. Posiadamy także bogaty wybór mebli stylizowanych, doskonale nadających się do sypialni w stylu dawnych lat. Kiedy już wybierzesz wyposażenie, warto pomyśleć o jego rozkładzie. Należy przy tym pamiętać, że docelowa epoka charakteryzowała się symetrią aranżacji. Jak zatem powinno to wyglądać?
Królewskie łoże
Łóżko, jako punkt centralny pokoju, najlepiej umiejscowić na środku. Dobrze jest je wyróżnić, np. ustawiając na podwyższeniu czy też pod baldachimem. Warto także zadbać, aby ściana za nim była jak najbardziej ozdobna. Można pokusić się o dekoracyjne kafle, zagłówek z grubego materiału czy nawet elementy z lustrem.
Szafki nocne
Szafki nocne stylizowane na czasy ludwikowskie należy rozmieścić po obu stronach łóżka. Jeśli zamierzasz postawić na nich lampki, również musisz zadbać o symetrię i wybrać identyczne, umieszczone w tych samych miejscach na szafkach. Działanie to nadaje aranżacji spójność oraz harmonię, a właśnie taki jest cel. Oczywiście warto pokusić się o szafki, które będą wyglądać jak najbardziej bogato. Złote zdobienia, wygięte nóżki (lub takie w nietypowym kształcie) umocnią kunsztowny zamysł całości.
Komoda, szafa, a może… garderoba?
Zarówno komody, jak i szafy znajdujące się w ludwikowskiej sypialni powinny być dużych rozmiarów oraz posiadać liczne zdobienia. Jeśli ustawiasz coś na powierzchni etażerki (co jest jak najbardziej wskazane!), warto zadbać o to, by ozdoby były rozłożone w sposób harmonijny, aby nie zaburzały symetrycznego charakteru całości. O ile stylizowane komody oraz szafy same w sobie są świetnym pomysłem, tak jeśli masz taką możliwość, warto pokusić się o garderobę, również urządzoną w jak najbardziej dostojnym, bogatym stylu. Koniecznie musi się w niej znaleźć duże lustro, miejsce do siedzenia również jest mile widziane. Taka oddzielna przestrzeń na ubrania zwiększy poczucie ludwikowskiego bogactwa podczas przebywania zarówno w sypialni, jak i garderobie. Jeśli jednak nie możesz sobie na to pozwolić, a masz trochę miejsca na większą, ozdobną szafę, ona też doskonale zda egzamin!
Toaletki
Zarówno w garderobie (jeśli taką posiadasz), jak i w samym pokoju toaletka będzie pięknym, a przy tym funkcjonalnym elementem aranżacji. Szczególnie wiele radości sprawi ona paniom, które otrzymają w ten sposób swoje miejsce do codziennych, pielęgnacyjnych rytuałów. Szafki sprawią, że kosmetyki będą zawsze pod ręką, co ułatwi cały proces pielęgnacji oraz makijażu. Toaletka utrzymana w stylu ludwikowskim powinna oczywiście posiadać gustowne zdobienia i prezentować się w bogaty sposób. Duże lustro również wzmocni ten efekt, dlatego warto postawić na właśnie taki dodatek.
Czy biurko nadaje się do ludwikowskiej sypialni?
Sypialnia ma być przede wszystkim miejscem odpoczynku, więc biurko nie jest tutaj najlepszym pomysłem. Jednak jeśli z jakiegoś powodu (chociażby ograniczonej ilości pokoi) musisz je umieścić właśnie w tym miejscu, wciąż może ono doskonale pasować do motywu ludwikowskiego. Biurko stylizowane na stare powinno być obszerne i bogato wykończone, by zachować spójność z resztą aranżacji. Warto jednak wspomnieć, że komputery czy inne urządzenia elektroniczne zdecydowanie burzą ideę ludwikowskiego urządzenia sypialni.
Kącik relaksacyjny
Bardziej niż biurko w klimat dawnych lat wprowadzi kącik do relaksu. Nie musi on być wcale mały! Doskonałym wyborem będą tutaj stoliki kawowe stylizowane tak, aby wpasowały się w cały zamysł, oraz wygodne fotele z dużymi, miękkimi, ozdobnie wykończonymi poduszkami. Stworzone w ten sposób miejsce będzie idealne, aby zrelaksować się we dwójkę przy herbacie lub poczytać książkę.

Akcesoria
Oczywiście oprócz samych mebli ważne są także dekoracje, które dodatkowo wzbogacają klimat. Jak cała aranżacja, powinny one prezentować się jak najbardziej luksusowo – duże, ozdobne lustra lub obrazy (w obu przypadkach ze zdobionymi ramami!) to wręcz podstawa tak urządzonego pokoju. Przy oknach wskazane są mięsiste zasłony oraz długie firany, opadające na podłogę. Świetnie sprawdzą się też np. stojące zegary czy ustawione na meblach świeczniki. Warto również zainwestować w kilka poduszek dekoracyjnych, które sprawią, że „królewskie” łoże będzie się prezentować jeszcze bardziej bogato.
Oświetlenie
Na koniec warto zastanowić się nad kwestią oświetlenia. W ludwikowskie wnętrze doskonale wpasują się ozdobne żyrandole, które nie tylko rozświetlą cały pokój, ale też wskażą na zamożność Pani lub Pana domu. Ciekawym rozwiązaniem są także kinkiety, zarówno nadają pomieszczeniu starodawny charakter, jak i oszczędzają przestrzeń. Utrzymane w zabytkowym klimacie, stojące lampy również wpiszą się w zamysł aranżacji.
Pokoje utrzymane w stylu ludwikowskim mają niesamowity klimat. Mamy nadzieję, że nasz wpis pomógł Ci w dobraniu mebli i ozdób do pokoju, który zabierze Cię w podróż w czasie. Jeśli nie wiesz, gdzie szukać idealnego wyposażenia, sprawdź nasze meble rzeźbione i stylizowane na stare. Razem stworzymy Twoją wymarzoną sypialnię!